Září 2005

Imhotep, Džoser a Sakkára

23. září 2005 v 20:46 | kitiki |  Egypt
Imhotep byl vrah, který zabil svého faraona a svedl mu ženu. Za to byl odsouzen k ohavné kletbě. Být zaživa sežrán posvátnými brouky-skaraby. O 5 000 let později mladý dobrodruh probudí jeho mumii a je jen na něm a mladé egyptoložce, aby zachránili svět. Je to jednoduché. Jen nedovolit, aby mumie oživila svou lásku, na věky ji pohřbít a zachránit svět.

Tak DOST!!!

Rozluštění hieroglyfů

22. září 2005 v 9:57 | kitiki |  Egypt
Patnáct století ticha není s porovnáním s Egyptskými dějinami moc dlouhá doba, přesto se vědci z celého světa snažili patnáct století oživit a rozluštit tajemství fascinujícího obrázkového písma-hieroglyfů. Mezi nimi i slavný francouzský generál Napoleon Bonaparte.

Podivné okolnosti kolem Tutanchamona

21. září 2005 v 21:59 | kitiki |  Egypt
Achnatonův potomek Tutanchaton si vzal svou nevlastní, urozenější sestru Anchesetaton když mu bylo pouhých devět let. Po boku své ženy se ujal vlády jako desetiletý a jeho rádcem byl dlouhověký služebník jeho otce vezír Aj. Mezi prvními přestoupil k novému božstvu a mezi prvními se vrátil ke starému.

Amenhotep IV. chtěl zkrotit církev

20. září 2005 v 22:53 | kitiki |  Egypt
Amenhotep IV, syn Amenhotepa III. a královny Teje, v touze oslabit mocné kněžstvo boha Amona povýšil na nejvyššího a zárověň jediného egyptského boha sluneční kotouč Atona. Stal se tak úplně prvním monoteistou.
To znamená, že uctíval a dovoloval uctívat jediného boha. Všichni ostatní bozi byli zatraceni a jejich jména se dokonce ani nesměla vyslovovat ani nesměla být nikde napsána pod přísným trestem.
Přejmenoval se z Amenhotepa (Amon je spokojen) na Achnatona (prospěšný Atonovi). Také přesunul hlavní město z Théb a vybudoval daleko v poušti nové město, které bylo pojmenováno Achetaton (Atonův obzor).
Narozdíl od své manželky Nefertiti (kráska přišla), nebyl zrovna ideálem krásy. Měl podlouhlý obličej, odulé rty, hubené končetiny. Dnešní vědci si myslí, že byl vážně nemocný. Narozdíl od svých předků a potomků se nechával znázorňovat tak, jak skutečně vypadal.

Faraoni a zubaři

15. září 2005 v 12:52 | kitiki |  Egypt
Kromě mého taťky, který v zubařském křesle pravidělně usíná neznám nikoho, kdo by se nebál nebo dokonce měl rád zubaře. A proč se k nim musí? Důvodů je mnoho. Sladkosti, barviva ve spoustě jídla a spoustu dalších. I faraoni ve starověkém Egyptě potřebovali zubaře. Ne proto, že by jedli moc čokolády.
Prostě proto, že byli na vrcholu hierarchie tehdejšího Egypta.
Zatímco pro chudé se mouka mlela jen krátce, pro faraona se musela mlít dlouho, aby byla jemná. Jenže jakkoli byl starověký Egypt vyspělý (víc než Řecko), měl mlýnská kola z kamene. Z drolivého kamene, co z něj padá tvrdý prach. Přímo do jemné mouky pro faraona. Ještě trochu vody, pec a dobrou chuť. Kamenný prach ničil královskou sklovinu. Velice bolestivě ničil královskou sklovinu. Aby mohl faraon vůbec jíst, museli mu doktoři dávat léky proti bolesti.


Mytologie-Usire

7. září 2005 v 21:58 | kitiki |  Egypt
USIRE

Otec-Geb
Matka-Nut
Manželka-Eset
Syn-Hór
Bratr-Sutech

Usire se podle pověstí stal po Amonovi druhým faraonem. Po jeho boku vládla Eset a egyptský lid je oba miloval. Jeho zlý bratr Sutech mu záviděl jeho moc a chtěl se ho zbavit a sám nastoupit na trůn . Rozhodl se pro lest. Dal vyřezat nádhernou truhlu a na hostině ji tabídl tomu hostu, kterému padne. Usire netušil, že je dělaná na jeho rozměry a tak si ji jako ostatní zkusil. Jen co si do ní lehl, Sutech zabouchl víko a zalil okraje železem. Pak truhlu vypustil do Nilu. Po čase se i s mrtvým bohem zachytila v koruně stromu a ten ji obrostl. Tamní král dal strom porazit a postavit ho v paláci do komnat jeho ženy jako sloup. Eset to ale zjistila, očarovala královnu a strom i s truhlou si odvezla. Schovala ho u břehu a šla spát. V noci Sutech truhlu objevil a ve vzteku roztrhal bratrovo tělo na čtrnáct částí, které rozházel po celém Egyptě. Eset s neuvěřitelnou trpělivostí sebrala každý kousek až na jeden, který nahradila. Aby zmátla svého bratra, pokaždé vystavila hrob na místě, kde našla část manželova těla. Bůh mumifikace Anup složil Usirovo tělo dohromady a Eset ho na jednu noc oživila. Tu noc počali syna Hóra a Usirova nástupce. Usire se pak odebral do říše mrtvých ve které vládnul. Je symbolem zmrtvýchvstání a je znázorňován jako zelená mumie.

Amon-Re a stvoření

7. září 2005 v 21:58 | kitiki |  Egypt
Na počátku obklopovaly vše černé vody pravodstva Nun. Všude bylo ticho a tma. Najednou se z vody vynořil pahorek a lotosový květ, ten se začal pomalu otevírat a šířit omamnou a nádhernou vůni. Když se otevřel docela, objevil se ve žluté záři Amon-Re. Ten se proměnil ve fénixe a usadil se na vrcholku pahorku ve tvaru pyramidy. Aby nebyl osamělý, vytvořil sám ze sebe syna Chonsua-boha vzduchu a dceru Sachmet-bohyni rosy a vláhy. Chonsu a Sachmet zplodili boha země Geba a Nut bohyni oblohy. Z jejich lásky vzešli čtyři mladí bohové. Nejstarší byl pozdější vládce podsvětí, laskavý bůh Usire. Mladší Sutech se stal bohem zla, války a chaosu. Starší ze sester tajemná a krásná Eset si později vzala Usira a mladší starostlivá Nehbet Sutecha.

Po čase Chonsu vyrobil z hlíny člověka a Amon-Re mu vdech život. Aby měli lidé kde žít, vytvořil Amon-Re Egypt a jím protékající řeku Nil.

Úvod do Egyptologie

7. září 2005 v 20:18 | kitiki |  Egypt
Už víte, že starověký Egypt je jeden z mých koníčků. Na tomto místě se dozvíte pár zájímavostí o Egyptě, faraonech, bozích i hieroglyfech.

Kdo byl Champollion nebo Carter?
Jak se ve skutečnosti jmenoval Tutanchamon?
Jaký je rozdíl mezi egyptskými a křesťanskými chrámy?
Kdo byl první monoteista?
A kdože to byla bájná Kleopatra?
Jak se egypťané pohřbívali?
A na co proboha sloužily velké pyramidy?

Na tyto a mnoho dalších otázek tady najdete odpovědi. Tak Egyptu ZDAR.