Amenhotep IV. chtěl zkrotit církev

20. září 2005 v 22:53 | kitiki |  Egypt
Amenhotep IV, syn Amenhotepa III. a královny Teje, v touze oslabit mocné kněžstvo boha Amona povýšil na nejvyššího a zárověň jediného egyptského boha sluneční kotouč Atona. Stal se tak úplně prvním monoteistou.
To znamená, že uctíval a dovoloval uctívat jediného boha. Všichni ostatní bozi byli zatraceni a jejich jména se dokonce ani nesměla vyslovovat ani nesměla být nikde napsána pod přísným trestem.
Přejmenoval se z Amenhotepa (Amon je spokojen) na Achnatona (prospěšný Atonovi). Také přesunul hlavní město z Théb a vybudoval daleko v poušti nové město, které bylo pojmenováno Achetaton (Atonův obzor).
Narozdíl od své manželky Nefertiti (kráska přišla), nebyl zrovna ideálem krásy. Měl podlouhlý obličej, odulé rty, hubené končetiny. Dnešní vědci si myslí, že byl vážně nemocný. Narozdíl od svých předků a potomků se nechával znázorňovat tak, jak skutečně vypadal.

Jeho hlavní, královská manželká Nefertiti je zahalena rouškou tajemství. Zachovala se bista, která ji zobrazuje, ale vědci se stále nemohou shodnout na jejím původu. Některé hypotézy říkají, že byla dcerou Achnatonova velkovezíra Aje, jiní tvrdí, že byla indickou princeznou, kterou si Achnaton vzal kvůli diplomatickým svazkům.

S Nefertiti měl šest dcer. S jednou ze svých vedlejší manželek Kijou, s největší pravděpodobností dva syny. Jmenovali se Smenchkare a Tutanchaton.
Smenchkare byl od malička vychováván jako budoucí faraon, ale předčasně zemřel a tak se jediným možným následníkem stal Tutanchaton. Aby se mohl stát faraonem, musel si vzít svou sestru, která měla čistou královskou krev. Jmenovala se Anchesepaaton. Všechny náboženské reformy i Achetaton však přetrvaly pouze vládu Achnatona. Přesto však tento faraon zanechal v historii Egypta nesmazatelnou stopu. Vždyť se odvážil postavit bohům.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Rozehnal Jan Rozehnal | Web | 27. května 2006 v 22:48 | Reagovat

Amenhotep byl opravdu podivuhodný král. Ale díky bohu za něj.

2 meritaton meritaton | E-mail | 12. února 2007 v 20:08 | Reagovat

je fakt božskej a krásnej

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama