Leden 2006

Její veličenstvo Hatšepsut

31. ledna 2006 v 20:04 | kitiki |  Egypt
Jedna z nejznámějších egyptských královen. A určitě nejzajímavější. Byla dcerou Thumose I. a manželkou svého nevlastního bratra Thumose II. Po jeho smrti nastoupila na trůn jako poručnice a nevlastní matka malého Thumose III. Ale pak se jí na egyptském trůně zalíbilo a zůstala tam. Ale ne jako dočasná vládkyně,ale jako každý její předchůdce i nástupce. Jako každý jiný faraon. Na veřejnosti nosila můžský oděv a nechávala se zpodobňovat jako každý jiný faraon. V mužském oblečení a s Usirovou bradkou.

Jak to bylo s Anchesenamon?

21. ledna 2006 v 10:39 | kitiki |  Egypt
Tutanchamon jako správný vládce potřeboval dědice. Za nedlouho se Anchesenamon podařilo otěhotnět. Ale po pár měsících potratila. Nešťastný pár dal fétus mumifikovat a vyrobit pro něj malinkatý sarkofág a se slzami v očích pohřbít..
Po pár letech stejné místo. Na balzamovacím stole leží malý nevyvinutý tvoreček, jemuž nebylo souzeno přežít. Stejně jako jeho staršímu sourozenci. Tutanchamon a jeho milovaná Anchesenamon pohřbili další dítě. Ještě míň obinadel. Ještě menší sarkofág. (oba féty byli nalezeny v Tutanchamonově hrobce) Oba mladí manželé začali propadat panice.

Desatero ran Egyptských

10. ledna 2006 v 21:51 | kitiki |  Egypt
Tenhle příběh nepochází ani moc z historie Egypta, jako z Bible. Z druhé knihy Mojžíše, z knihy EXODUS. Všechno začalo pyšným faraonem, kterému vadila moc Izraelitů a zotročil je. Bůh vyslal Mojžíše za faraonem, aby ho donutil, aby osvobodil Izraelity. Ale faraon odmítl a tak bůh seslal na Egypt desatero pohrom.
Vodu v Nilu proměnil v krev, zaplavil Egypt žábami, komáry a kobylkami. Faraon slíbil, že jestli vše zmizí, propustí Izraelity, ale když žáby, kobylky i komáři zmizeli, slib porušil. A tak pomřel veškerý dobytek a lidem naskákaly bolestivé vředy. Zase plno slibů, ale po ukončení trýzní skutek utek.


Válka růží

6. ledna 2006 v 20:06 | kitiki |  Jen tak pro zajímavost
Dneska vám budu vyprávět o událostech, které následovali po stoleté válce mezi Anglií a Francií. Válka růží byla válkou občanskou, ve které šlo, jak jinak, než o královskou korunu. Většina z vás o ní už určitě slyšela.