Hieroglyfy 2.

10. června 2006 v 19:41 | kitiki |  Egypt
Následující tabulka ukazuje 24 jednopísmenných znaků spolu s jejich významem, transkripcí a výslovností. Všimněte si, že byl některým z těchto znaků přidělen samohláskový význam. Je to pouze úmluva, kterou se řídí egyptologové, k usnadnění výslovnosti transkribovaných slov. Staří Egypťané zaznamenávali jen souhláskovou kostru slov, a tak nám skryli jejich skutečnou výslovnost.

HieroglyfObrázekTranskripceVýslovnost
sup[a]
rákos[i]
paže[a], [e]
kuře křepelky[u], [o]
noha[b]
proutěná
stolička
[p]
zmije[f]
sova[m]
voda[n]
ústa[r]
nádvoří[h]
zatočená
větvička lnu
[h]
síto[ch]
břicho zvířete[ch]
přeložený hadr[s]
závora[s], [z]
louže[š]
písečný svah[k], [q]
koš[k]
stojan na láhve[g]
bochník chleba[t]
provaz[č]
ruka[d]
kobra[dž]

Alternativní možnosti některých znaků
Některé souhlásky se někdy píší ještě jinými znaky. Následující znaky jsou považovány za obdobné:
nebo - čteme [j]
nebo

Napište své jméno hieroglyfy
Zábavné cvičení je zkusit si napsat své jméno písmem starých Egypťanů. Snažte se své jméno co nejvíce prodloužit. Pro písmeno V můžete použít hieroglyf F, pro písmeno L znak a pro písmeno O znak . Na konec svého jména napište znak pro muže nebo znak pro ženu v závislosti na vašem pohlaví.
Pro začátek jeden příklad:

Kleopatra
POZOR! Uvědomte si prosím, že výše uvedené znaky používané ve jménech jsou pouze novodobou úmluvou jak tato písmena zaznamenat, a starověký Egypťan by je nikdy nepoužil. Tato skutečnost má jediný důvod: v egyptštině písmena jako jako L, V, O, či dokonce Z jednoduše neexistovala, a tak nebyl důvod pro ně mít specifické hieroglyfy. Můžete samozřejmě ihned namítnout jak to bylo s Kleopatrou, avšak tato královna pocházela z rodu Ptolemaiovců, tedy z rodu řeckého původu, a tak ani její jméno není zrovna egyptské...

Slovníček
Několik často se vyskytujících egyptských slov se psalo výhradně jednopísmennými znaky. Bylo by bezpochyby užitečné se některá z nich naučit.
Všimněte si, že jsou některá slova ukončena kategorii určujícím znakem, např. držák na hrozny ve slově "víno". Tyto znaky se nazývají determinanty.
převzato z : lingvistika
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama