Září 2006

28. září

28. září 2006 v 23:47 | kitiki |  Jen tak pro zajímavost
Podle historických pramenů právě 28. září zemřel sv. Václav, syn knížete Vratislava I. a kněžny Drahomíry. Vychováván bylsvou babičkou sv. Ludmilou na přání otce na hradě Tetín. Po vraždě jeho otce a babičky se poručnictvím nad nezletilým Václavem ujímá jeho matka, kterou nechal hned po svém nástupu na trůn vyhnat. Václav byl už od dětství díky babiččině výchově silně věřící a podle toho se taky choval. Roku 929 je poražen římským králem Jindřichem Ptáčníkem, se kterým se později platí poplatek za mír, tkz. tribut. Jindřich mu jako výraz dobré vůle věnuje část ostatků svatého Víta, které Václav dá uschovat v nově postavené katedrále na Starém Městě zasvěcené právě tomuto českému patronovi.

Martin Luther King- I have a dream

1. září 2006 v 13:08 | kitiki |  Jen tak pro zajímavost
I have a dream (česky Mám sen) je názvem nejznámějšího projevu Martina Luthera Kinga,ve kterém silně a výmluvně hovoří o své touze po budoucnosti, kde by černí a bílí spolu žili jako sobě
rovní. King přednesl projev 28.srpna 1963 ze schodů Lincolnova památníku během pochodu na Washington za práci a svobodu. Projev byl významný moment pro americké hnutí za občanská práva v 60. letech 20. století. 9. prosince 1964 mu byla udělena Nobelova cena míru. O čtyři roky později, 4.dubna 1968 byl King v Memphisu zastřelen. (zdroj: Wikipedie)

Překládala jsem to já, takže to je místy trochu (víc( kostrbaté, ale doufám, že se to alespoň trochu číst dá.