Martin Luther King- I have a dream

1. září 2006 v 13:08 | kitiki |  Jen tak pro zajímavost
I have a dream (česky Mám sen) je názvem nejznámějšího projevu Martina Luthera Kinga,ve kterém silně a výmluvně hovoří o své touze po budoucnosti, kde by černí a bílí spolu žili jako sobě
rovní. King přednesl projev 28.srpna 1963 ze schodů Lincolnova památníku během pochodu na Washington za práci a svobodu. Projev byl významný moment pro americké hnutí za občanská práva v 60. letech 20. století. 9. prosince 1964 mu byla udělena Nobelova cena míru. O čtyři roky později, 4.dubna 1968 byl King v Memphisu zastřelen. (zdroj: Wikipedie)

Překládala jsem to já, takže to je místy trochu (víc( kostrbaté, ale doufám, že se to alespoň trochu číst dá.

Jsem šťastný, že se k vám mohu připojit právě ve chvíli, která vejde do dějin jako největší demonstrace svobody v historii tohoto národa. Před sto lety jeden skvělý Američan, v jehož symbolickém stínu tu dnes stojíme, podepsal osvobozující výzvu. Tento významný výnos přišel jako světlo naděje pro miliony černošských otroků, kteří byli sežehnuti plamenem zničující nespravedlnosti. Přišel jako šťastný rozbřesk na konci dlouhé noci otroctví. Ale o sto let později, musíme čelit hrozné pravdě, totiž tomu, že černoši stále nejsou svobodní.
O sto let později, život černochů je stále ochromený okovy odloučení a řetězy diskriminace. O sto let později černoši žijí na osamělém ostrově chudoby uprostřed ohromného oceánu hmotného úspěchu. O sto let později černoši stále umdlévají na základním kameni americké společnosti a hledají sebe sama ve vyhnanství vlastní země.
Tak jsme se zde dnes sešli zdůraznit tyto děsivé podmínky. Kvůli zdravému rozumu jsme přišli do hlavního města našeho státu pro proplacení šeku. Když tvůrci naší republiky psali velkolepá slova Ústavy a Deklarace nezávislosti, podepisovali úpis a každý Američan ho zdědil.
Tenhle dokument byl slibem, že všichni lidé by chtěli zaručená neměnná práva života, svobody a pokračování štěstí. Dnes je zřejmé to, že Amerika má standardní listinu do té míry, že jejich občané jsou zaujati barvou.
Namísto vzdání pocty této svaté povinnosti, Amerika dala černochům špatný šek, který se vrátil jako nekrytý. Ale my odmítáme věřit, že banka spravedlnosti zbankrotovala. Odmítáme věřit, že ty svaté povinnosti jsou ve velkém sklepě možností tohohle národa.
Tak jsme přišli proplatit tenhle šek, šek, který bude jednou požadavkem bohatosti svobody a bezpečnosti spravedlnosti. Přišli jsme na tohle posvátné místo připomenout Americe krutou naléhavost dneška. Není čas rezervovat si přepych nebo si vzít utišující drogu povlovného postupu. Je čas zvednout se z temného pustého údolí odloučení na prosluněnou cestu národnostní spravedlnosti. Je čas otevřít dveře možností všem Božím dětem.Je čas přesunout náš národ z pohyblivého písku národnostní nespravedlnosti na pevnou skálu bratrství. Bylo by osudné pro tento národ přehlédnout naléhavost téhle chvíle a podceňovat odhodlání černochů.
Tohle parné léto logické černošské nespokojenosti nepřejde dokud nepřijde povzbuzující podzim svobody a rovnosti. 1963 to není konec, ale začátek. Ti kteří věří, že černoši potřebují vypustit páru a pak budou spokojení, budou mít drsné probuzení, když se národ vrátí k obyčejnému obchodu. Nebude žádný odpočinek ani žádný klid v Americe dokud nebudou černochům přiznána jejich občanská práva.
Vichřice vzpoury bude pokračovat v lomcování nadací našeho národa dokud se neobjeví šťastný den spravedlnosti. Ale je tam něco, co musím říct svým lidem, kteří stojí na vřelém prahu, který je uvedl do domu spravedlnosti. V procesu vyhrávání našich oprávněných míst, nesmíme činit špatně. Nebudeme hledat uspokojení naší žízně po svobodě pitím z hrnku hořkosti a nenávisti.
Musíme navždy vést náš úder na vysoké ploše důstojnosti a disciplíny. Nesmíme připustit našemu protestu změnit se ve fyzické násilí. Znovu a znovu musíme povstat ke vznešeným výšinám setkání fyzické síly s duševní.
Úžasnost nové bojovnosti, která pohltila černošskou komunitu nesmí vést k nedůvěře ke všem bílým lidem, pro mnoho z nás bílým bratrům jak dokázali svou přítomností zde, přišli pochopit, že jejich osud je svázaný s naším osudem a jejich svoboda je neoddělitelně svázána s naší svobodou.
Nemůžeme jít osamělí. A jak půjdeme, musíme slíbit, že půjdeme vpřed. Nesmíme se otočit zpět. Jsou tam lidé, kteří se ptají lidem, věřícím v Občanské právo: Kdy budete spokojení?"
Nebudeme spokojeni, dokud pro nás bude cestování utrpením, nebudeme moci přespávat v motelech na hlavních silnicích a v hotelech ve městech. Nebudeme spokojení dokud se černoši nebudou moci pohybovat dál než v malé chudinské čtvrti. Prostě nemůžeme být spokojeni, dokud jsou naše děti zbavovány sebevědomí a důstojnosti nápisy "POUZE PRO BÍLÉ" Nikdy nebudeme spokojeni dokud černoši z Mississippi nebudou moci volit a černoši z New Yorku nebudou věřit, že mohou něco změnit. Ne. My nebudeme spokojeni. My nebudeme spokojeni dokud se kameny téhle pokroucené spravedlnosti neskutálí do vody a dokud čest nebude silnou řekou.
Vím, že pro mnohé z vás byla velká zkouška přijít sem. Někteří z vás přišli z křivolakých vězeňských kobek. Někteří z vás přišli z míst, kde vaše pátrání po svobodě zhatili blesky útisku a překvapení z křídel policejní brutality. Jste veteráni kreativity mučení. Pokračujte v práci s vírou, že nezasloužené utrpení je spásné. Jděte zpět do Mississippi, jděte zpět do Alabamy, jděte zpět do Georgie. jděte zpět do Luisiany, jděte zpět do čtvrtí našich severních měst, znalý někoho, kdo tuhle situaci může a taky změní. Nechoďme se válet do údolí beznaděje. Říkám vám to dnes, přátelé, teď je to frustrující a těžké. Přesto mám sen. Je to sen pěvně zakořeněný v Americkém snu.
Mám sen, že jednoho dne tento národ povstane a stane se pravdou to krédo, že všichni lidé jsou si rovni. Mám sen, že jednoho dne na rudých kopcích Gergie, synové bývalých otroků a synové bývalých otrokářů usednou společně ke stolu bratrství. Mám sen, že stát Mississippi, pouštní stát, spalovaný žárem nespravedlnosti se promění v oázu svobody a spravedlnosti. Mám sen, že moje čtyři děti budou jednoho dne žít ve státě, kde nebudou posuzováni podle barvy kůže, ale podle jejich charakteru. Já mám dnes sen.
Mám sen, že jednoho dne stát Alabama, jehož guvernér mluvil o anulování černých lidí, se změní v situaci, kdy malí černí chlapci a děvčata a malí bílí chlapci a děvčata půjdou spolu ruku v ruce jako bratři a sestry. Já mám dnes sen. Mám sen, že jednoho dne každé údolí bude vyzdviženo, každý kopec a každá hora padnou, hrubá místa budou hladká, křivá se narovnají a sláva Páně bude zjevena a všichni to společně uvidíme. To je naše naděje. To je víra se kterou se vrátím na jih. S touhle vírou budu sekat hory zoufalství na kameny naděje. S touhle vírou změním drnčící sváry v nádherný soulad bratrství. S touhle vírou budeme společně pracovat, společně se modlit, společně bojovat, společně půjdeme i do vězení, budeme společně stát pro svobodu, znalí toho, že jednou budeme svobodni.
To bude den, kdy všichni Boží děti budou zpívat nový význam slov: Má země, tobě sladký světe svobody, tobě já zpívám. Světe, kde naši otcové umírali, světe poustevníkovi pýchy, z každého úpatí nechme svobodu znít. A když chce Amerika být velkým národem, musí tohle být pravda. Tak nechte svobodu znít z úžasných pohoří New Hampshire. Nechte svobodu znít z kouzelných hor New Yorku. Nechte svobodu znít ze zvýšení Alleghenies v Pensylvánii. Nechte svobodu znít ze zasněžených vrcholů kopců Colorada. Nechte svobodu znít ze zakřivených vrcholů Californie. Ale nejen to. Nechte svobodu znít z Kamenných Skal Georgie! Nechte svobodu znít z Vyhlídkové skály v Tennessee! Nechte svobodu znít z každého kopce a každého kopečku Mississippi. Z každého úpatí nechte znít svobodu!
Když necháme svobodu znít z každé vesnice a každé vísky, z každého státu a každého města, urychlíme příchod toho dne, kdy si všechny Boží děti, černí a bílí, Židé a pohané, Protestanti a Katolíci podají ruce a budou společně zpívat slova staré černošské duchovní písně: "Konečně svobodní. Konečně svobodní. Díky Bože Všemohoucí, konečně jsme svobodní.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ondřej Do Ondřej Do | 26. září 2006 v 10:43 | Reagovat

Fakt blbý

2 Kitiki Kitiki | E-mail | 26. září 2006 v 17:41 | Reagovat

překlad nebo projev? :o)

3 Andy Andy | 27. září 2006 v 13:45 | Reagovat

Vzhledem k účelu, podmínkám a překladateli je překlad adekvátní ;).

4 jana jana | E-mail | 1. října 2006 v 14:35 | Reagovat

jsi fakt dobra :]

5 Kitiki Kitiki | E-mail | 1. října 2006 v 16:42 | Reagovat

díky :o)

6 AMD.Banan AMD.Banan | E-mail | 13. listopadu 2006 v 16:08 | Reagovat

Je to nejlepsi projev,ktery sem kdy cetl

7 Lucka Lucka | 24. listopadu 2006 v 10:11 | Reagovat

Dostala jsem tento projev a hodine anglictiny a musim rict, ze cesky me oslovil mnohem vic, jeste jsem to sama prekladat nezkousela, tak moc nevim, zda je tvuj preklad dobry, kazdopadne - vzdavam hold :-)

8 honza honza | 12. ledna 2007 v 21:15 | Reagovat

Martin Luther King byl báječný člověk, který toužil po rovnoprávnosti a svobodě a podívejte se jak dopadl. Lidstvo se nemůže změnit, když bude chtít jeden, ale když budou chtít všichni.  In the name of love....

9 Kitiki Kitiki | E-mail | Web | 12. ledna 2007 v 22:03 | Reagovat

Dějiny netvoří člověk, ale lidstvo? Tak s tím souhlasím. Až na pár vyjímek.

10 WertIK WertIK | 15. ledna 2007 v 20:29 | Reagovat

myslim že to byl veklý člověk takový se nerodí každý den:-( to je škoda

11 Angry Angry | 20. března 2007 v 17:39 | Reagovat

vážně bezva projev

12 duon duon | 1. dubna 2007 v 21:35 | Reagovat

Kitiki, (nejsem angličtinář) ,místama je překlad nádhernej,ale některý věty chybí a řekl bych,že v pasáži

......Instead of honoring this sacred obligation, America has given the Negro people a bad check, a check which has come back marked "insufficient funds.....

se nemluví o kontrole , ale  o šeku :)

Jinak pěkný.

13 kitiki kitiki | E-mail | Web | 1. dubna 2007 v 22:30 | Reagovat

myslím, že až budu mít víc času, sednu si k tomu znovu a ty pasáže, kde to žije svým vlastním životem zkusím popřekládat znovu, jinak děkuju

14 fildoska fildoska | E-mail | Web | 18. dubna 2007 v 21:43 | Reagovat

kraaasa...martin luther king je jeden z nejvetsich lidi kteri kdy zili na zemi...jeho poselstvi nikdy nebude prazde...sem rad ze si to prelozila...ctu to uz po nekolikaty...fakt nadhera...

15 beda beda | 5. května 2007 v 22:51 | Reagovat

Jsem moc rád za ten překlad. Stáhnul jsem si projem M.L. KInga z youtube zároveň četl tenhle překlad. Moje angličtina stačí tak akorát na to abych mohl sledovat ve kterém místě projevu se nacházím. Byl to úžasný člověk. Jeden z největších kteří kdy po této zemi chodili.

16 misaq misaq | Web | 12. května 2007 v 11:45 | Reagovat

moooooooooc díky.. fakt mi to pomohlo.. dělám o něm školní projekt..... By to úžasnej člověk!!!!!!!!!!!!!!!!! ☼ fakt děkuju!! :-)

17 CamelliaThea CamelliaThea | E-mail | 12. května 2007 v 21:47 | Reagovat

Úžasný člověk! Jeho projev bych nechala vyvěsit po ulicích, aby si ho každý přečetl. A ti co soudí lidi podle barvy a ne podle jejich charakteru, by se nad sebou možná zamysleli...Krásná slova z úst krásného člověka!!!

18 Jehla Jehla | 20. dubna 2011 v 19:36 | Reagovat

Lepší překlad si neumím představit ... děkuju moc :-)

19 Gandam Gandam | E-mail | 24. srpna 2013 v 9:07 | Reagovat

[17]:Jehla pokoj a dobro tvojmu srdcu.We have for shure same dream.

20 Gandam Gandam | E-mail | 24. srpna 2013 v 9:08 | Reagovat

http://www.youtube.com/watch?v=N6Vh-h9jQMI
odporucam tuto verziu.Orbital halcyonic on on + MLK. I have a dream .......... LOOOOOVVVVEEEE

21 engager engager | Web | 22. června 2015 v 11:33 | Reagovat

pujcky online toužim :-D

22 MelzinNig MelzinNig | E-mail | 22. ledna 2017 v 23:57 | Reagovat

cialis and alcohol mix joined
http://pharmshop-online.com - generic cialis  cialis dosage side effects advanced search
<a href="http://pharmshop-online.com">generic cialis</a> - cialis 10mg joined
cialis super active

23 Winstonwap Winstonwap | E-mail | Web | 1. března 2017 v 14:47 | Reagovat

thanks benefit of this great revealing website, obstruct up the momentous undertaking check out this <a href=http://onlinecasinos-x.com>online casinos</a> offers    , buy <a href=http://esextoyfun.com>sex toys</a>

24 Timothyget Timothyget | E-mail | Web | 13. ledna 2018 v 15:43 | Reagovat

Earn on the Internet from $ 5000 per day, do not strain, the details are here: http://pagebin.com/glv4FHBf

how much do online travel agents make, online casino 1 cent einsatz, credit card transfer from overdraft, virtual casino new no deposit bonus codes, us online casino no deposit bonus, asb credit card balance transfer rate, casino online usa legal, easy make money from home
, new bingo casino usa online, best way to get money out in india, can you make money writing short stories, can you make money selling photos online, online casino no deposit keep winnings, online money making apps in india, make money online earn money at home business and work, win money betting online, jobs at home to make extra money, lcc transfer request, ways to make fast money in los angeles
, how to make money in way of the samurai 4, work from home making money online, how do you earn money playing video games, casino royale movie watch online free, sign up bonus no deposit casino malaysia, paypal to perfect money instant exchange, http://make money online 7makemoneyonline com, paypal instant transfer vs echeck

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama