Děti a dospělí

18. listopadu 2006 v 19:37 | kitiki |  Egypt
Děti a hračky. Dvě strany rovnice. Jedna bez druhé jakoby ani nebyly. Dnešní děti si hrají s počítači, malými robůtky a hračkami, které díky baterkám říkají "Mám tě rád.".
Egyptské děti sice neměly elektronické hračky, o to však byl svět jejich her rozmanitější. Rodiče nebo děti samy si vyřezávali lidské panenky, všelijaká zvířátka a pohyblivé loutky. Nesměly chybět ani části nábytku a domky pro panenky a panáčky. Hračky se dělaly ze dřeva, látek, ale třeba i z nilského bahna.

Byla nalezena dokonce i miniatura sarkofágu a mumie pro malé balzamovače. Ke hře dobře posloužily i jakékoli kamínky, klacíky, prkýnka nebo cokoli jiného, co málí Egypťánci našli. A když nebyla nálada na hračky, hrály si děti ve starověku stejně jako ty dnešní. Skákaly, honily se, praly se, závodily a tancovaly. Známé byly kupodivu i míčové hry.
Starší děti pak trénovaly střelbu, chytaly ryby, plavaly v zavlažovacích kanálech, jezdily na oslech apod. Děti od pěti let se obvykle začínaly učit pomáhat při domácích prácích. Chlapci z vyšších vrstev se zhruba ve čtyřech vydávali do písařské školy, kde se dlouhé roky učili tajům hieroglyfů a hieratického a démotického písma. Když byl žáček nepozorný byl tu vždy učitel a jeho (všemi jistě oblíbená) rákoska. Samozřejmě, že ze začátku nepsali děti na papyrus, protože ten byl příliš cenný na to, aby ho ničili pro své první nedokonalé znaky malí amatéři. Egyptští písaříci ryli rákosovým perem nebo kreslili štětečkem znaky na hliněné tabulky.
Dívky většinou (tj. ne vždy, bývaly i celkem časté vyjímky) zůstávaly doma a bývaly zasvěcovány do tajů domácích prací, tance a hry na hudební nástroje. Egyptské děvčata měla na rozdíl od svých řeckých a římských kolegyní dost volný režim. Vdávat i rozvádět se mohly aniž by žádaly o svolení své otce nebo později manžely. Mohly také samy dědit a zatímco vdovy bývaly považovány za nešťastné ženy, které přišly o manžela, tedy o oporu, vdovci byli všeobecně neoblíbení a považováni za hříšníky, které bozi potrestali ztrátou manželky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 andy andy | 22. listopadu 2006 v 20:58 | Reagovat

Já myslím, že nějaká pěkná souprava pro malé balzamovače by měla úspěch i dnes :).

Sice trochu morbidní, ale Hannibal Lecter by měl radost ;).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama