Ten, co byl po Champollionovi

28. prosince 2006 v 13:47 | kitiki |  Egypt
Ač byl Jean-Francois Champollion rozluštitelem hieroglyfů a zřejmě úplně prvním egyptologem, zakladatelem egyptologie jako vědy se stal Karl Richard Lepsius, který se narodil roku 1810 v Německu. Studoval filologii (nauka o písmech a literatuře psané v onom písmu), archeologii, kamenotisk a skládal hudební díla. Středem jeho zájmu se ovšem stal Egypt.

Proto roku 1833 odjel do Paříže studovat. Začal navštěvovat přednášky Jean-Antoina Letronna
na College de France. Tam se sice seznámil se základními fakty o starém Egyptě, ale nenaučil se číst hieroglyfy. Věděl však, že pokud se chce opravdu zajímat o starý Egypt, musí pokořit jzykovou bariéru. Pohroužil se proto do Champollionových knih Egyptská gramatika a Egyptský slovník. Velmi rychle si také osvojil koptštinu. Mezi roky 1836-1842 podnikl cesty po celé Evropě za egyptskými starožitnostmi. Zajímal se o zádušní papyry, které dnes celý svět zná jako Knihy mrtvých. Díky svým pracem později sám vyučoval první generaci německých egyptologů. I s jejich pomocí stále rozšiřoval korpus egyptských slov, jejichž význam se podařilo určit a umožňoval tak daleko lepší porozumnění egyptskému jazyku.
Během let 1842-1845 vedl pruskou expedici proti proudu Nilu až do Nubie, kde však působil spíše jako antropolog (věda zaývající se člověkem a lidstvem) než jako archeolog. Egyptologové, technici a kreslíři expedice odvedli obrovský kus práce, která byla shrnuta v dvanáctisvazkovém díle Památky Egypta a Nubie (v originále Denkmaler aus Aegypten und Aethiopien). Toto monumentální dílo obsahuje překrásné kresby vyvedeny do nejmenších detailů.
Roku 1873 byl Lepsius jmenovám správcem egyptských sbírek v Berlíně a později i ředitelem Národní knihovny. O 11 let později ve věku 74 let v Berlíně zemřel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama